محمد خانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به اینکه متوسط سرانه آب قابل دسترس کشور یک هزار و ۴۰۰ مترمکعب است، اظهار کرد: سرانه آب قابل دسترس در استان یک هزار و ۳۱۰ مترمکعب برای هر فرد بوده که کمتر از متوسط کشوری است.

وی ادامه داد: حل مسئله در موضوعی چون بحران آب نیازمند توجه به مسائل و عوامل در حوزه‌های دیگری چون مولفه‌های اقتصادی، سیاسی، کشاورزی و فرهنگی است که باید به صورت سیستمی مورد بررسی قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تصریح کرد: در بحث حکمرانی باید رویکرد مجموعه شناخت چالش ها، ابزار ها و ایجاد راهکارهایی برای برون رفت از مشکل و آماده سازی زمینه لازم برای بخش های اجرایی در جهت اجرایی شدن راهکار های طراحی شده برای کم آبی می باشد.

 خانی اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشترین مقدار مصرف آب در بخش کشاوری است در موضوع تغییر الگو کشت نوع گیاه، میزان مقاوت در برابر تنش های آبی و همچنین ، مراحل داشت و برداشت می تواند در راستای حکمرانی با استفاده از اعضای هیات علمی با تجربه و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری کمک  قابل توجه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود، اظهار کرد: سال گذشته آبی میزان بارش در مقایسه با سال قبل آن ۳۲ درصد و متوسط بلند مدت ۲۵ درصد کاهش یافته است که همین موضوع موجب کاهش سرانه آب قابل دسترس در استان شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان به برداشت سالانه ۲ هزار و ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب در استان اشاره کرد و گفت: ۹۲ درصد این میزان در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش شرب و یک درصد در بخش صنعت صرف می شود که باید برای کاهش مصرف در زمینه کشاورزی برنامه ریزی و مدیریت کنیم.

خانی به ارایه خدمات به ۴.۲ میلیون نفر در استان از سوی این شرکت اشاره و اظهار کرد: سه میلیون نفر از این تعداد در ۷۳ شهر و ۱.۲ میلیون نفر در ۲ هزار و ۷۰۰ روستا ساکن هستند که شرکت آبفا برای تامین آب مورد نیاز از یک هزار و ۳۰۰ حلقه چاه، ۱۲ سد، ۱۸۰ چشمه و ۶۵ قناب آب برداشت می کند.

وی با اشاره به اقلام پایه شرکت در بخش آب و فاضلاب به توضیح منابع تامین آب استان در بخش شهری و روستایی  پرداخت و افزود: در شرایط مطلوب باید بیشتر به منابع سطحی متکی باشیم تا به آبهای زیر زمینی فشار کمتری وارد شود.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در ادامه به تشریح وضعیت بیلان آبی و سرانه آب کشور و استان پرداخت و گفت: طبق آمارها متوسط بارش کشور نسبت به کوتاه مدت و دراز مدت کاهش داشته است.

خانی به کاهش سرانه آب در ۶۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۴۰، برای هر فرد ایرانی ۶ هزار مترمکعب آب قابل دسترس بود که به دلیل رشد جمعیت، افزایش مصرف و همچنین خشکسالی این رقم در حال حاضر به یک هزار و ۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته است.

وی همچنین به افزایش هزینه های تامین آب و نگهداری تجهیزات در این شرکت اشاره کرد و افزود: این هزینه در سه سال گذشته بیش از ۲۰ برابر شده در صورتی که افزایش درآمدها کمتر از ۷۰ درصد بوده و این موضوع خدمات رسانی را با مشکل مواجه کرده است و شرکت آبفا که برای تامین یک مترمکعب آب حدود پنج هزار تومان هزینه می کند آن را به یکهزار و ۵۰۰ تومان به مشترک می فروشد که قابل توجیه نیست.

مدیرعامل شرکت آبفای استان ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ روستا در آذربایجان‌شرقی وجود دارد که حدود یک میلیون و ۱۳۷ نفر از جمعیت استان را در خود جای داده اند که از این تعداد یک هزار و ۹۴۵ روستا، دارای بالای ۲۰ خانوار است و حدود ۷۵۴ روستا نیز کم تر از ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

خانی تصریح کرد: بنا بر آمار، بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ روستای آذربایجان شرقی دارای آب لوله کشی و نزدیک به ۸۵ درصد جمعیت روستاها زیر پوشش آب و فاضلاب هستند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته بسیاری از روستاهای استان دارای قنات و چشمه بودند که متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر، بیش از ۹۰ درصد از آن‌ها خشک شده‌اند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تاکید کرد: از حدود ۲ هزار و ۷۰۰ روستای آذربایجان شرقی حدود ۷۰۰ روستا مشکل تامین آب شرب پایدار دارند که دلیل اصلی آن تغییر اقلیم و مشکلات ناشی از آن است.

وی در بخش بعدی سخنان خود به تحلیل وضعیت آب استان بر مبنای مدل SWOT پرداخته و از چهار منظر نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصتها و تهدیدها وضعیت آبی استان را با توجه به چهار منظر مربوطه راهکارها و پیشنهادهای بهبود خود بیان نمود.

خانی به چالشهای انرژی در استان نیز اشاره و بر ضرورت تامین انرژی صنایع برای سرمایه گذاری در استان تاکید کرد.

پایان پیام/


کلیدواژه ها :

دسته : اخبار ایران و جهان, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :