محمد حسن رضایی: در پی سفر دکتر احمد علیرضا بیگی نماینده حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی به بخش ترکمنچای شهرستان میانه، نماینده شهرستان در مجلس طی مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم که بازنشر نسبتا گسترده ای نیز در رسانه‌های محلی داشته است؛ موضع تند و هجومی در این باره اتخاذ نمود.

این مساله نویسنده را بر آن داشت که علیرغم احترام قلبی به نماینده محترم مردم شریف میانه در مجلس، نکاتی را در این باره متذکر شود. لازم بذکر است با توجه به اینکه جناب آقای اسماعیلی ابهامات خویش در این زمینه را با تند ترین لحن و بصورت عمومی مطرح نموده اند، نویسنده به جهت تنویر افکار عمومی اعتقاد به شفاف سازی در فضای رسانه ای دارد و گرنه یقینا این نکات بصورت خصوصی به عرض نماینده محترم می‌رسید.

بدوا لازم به ذکر است این لحن صحبت (حتی با فرض صحت نظر جناب اسماعیلی) از شان نماینده مردم میانه در پارلمان کشور بسیار به دور بوده و از ایشان که سالها سابقه فعالیت فرهنگی در رزومه خویش دارند شدیدا بعید به نظر می‌رسد. نویسنده عمیقا امیدوار است این نحوه رفتار و لحن نماینده محترم میانه به کلیه حوزه‌های ارتباطی ایشان تسری نداشته باشد چرا که این لحن و نحوه برخورد آسیب جبران ناپذیری به شأن و اعتبار ایشان و جایگاهی که در آن قرار دارند وارد می‌کند.

اما در باب فرمایشات جناب نماینده چند موضوع حائز اهمیت به نظر می‌رسد:

۱) ‌ مطابق اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( (هر نماینده در برابر کل ملت مسئول است و حق دارد در باره تمامی مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.) )

لذا مطابق این اصل نه تنها رفتار نماینده محترم تبریز دور از انتظار و خلاف نیست، که پیگیری مسائل و مشکلات کل مردم کشور جزو مسئولیت‌های قانونی نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه به شمار می‌آید. از این دست سفر‌های نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه دیگر هم کم نبوده است و در تاریخ جمهوری اسلامی به کرات مشاهده می‌شود.

حتی در مجلس فعلی هم تعدادی از نمایندگان بصورت انفرادی یا جمعی به حوزه‌های انتخابیه دیگر من جمله میانه مراجعه نموده و اقدام به پیگیری مشکلات آن منطقه کرده اند.

انتظار از آقای اسماعیلی آن بود که نه تنها در مقابل سفر نمایندگان تاثیر گذار دیگر حوزه‌های انتخابیه به حوزه خویش اتخاذ موضع هجومی نکند، بلکه این اتفاق را فرصت قلمداد کرده و پایاپای دیگر نمایندگان پیگیر حل شدن مسائل حوزه انتخابیه خود باشد.

۲) ‌ اینکه جناب اسماعیلی سوال کرده است آقای دکتر بیگی به دعوت چه کسی به ترکمنچای سفر نموده اند، نشان از عدم شناخت ایشان از شخصیت همکار خود و بعلاوه عدم تحقیق کافی در باره موضوع دارد. زیرا دکتر بیگی بدون دعوت برای سخنرانی در هیچ جلسه ای مراجعه نمی‌کند. در این مساله نیز دعوت کننده امام جمعه محترم ترکمنچای بوده است و سخنرانی پیش از خطبه دکتر بیگی در نماز جمعه ترکمنچای بیانگر این مساله است.

۳) ‌ در باب این موضوع که نماینده محترم فرموده بودند: ایشان وقتی به حوزه انتخابیه من سفر می‌کنند چرا به من اطلاع نمی‌دهند نیز لازم به توضیح است:

اولا هرچند قانونا نماینده میهمان موظف به اطلاع رسانی به جناب اسماعیلی نبوده است لیکن مطابق اطلاع نویسنده دکتر بیگی قبل از سفر چندین بار با آقای اسماعیلی تماس حاصل نموده است و آقای اسماعیلی بوده که پاسخگوی تلفن نبوده است.

ثانیا هرچند تلاش برای اطلاع رسانی به جناب اسماعیلی انجام شده بود ولی ای کاش حتی اگر از سمت دکتر بیگی تلاشی هم برای اطلاع دادن به آقای اسماعیلی انجام نگرفته بود، ایشان این مساله را با مردم در میان نمی‌گذاشتند. چراکه نه دعوت کننده و نه مدعو قانونا مکلف به در جریان گذاشتن ایشان نبودند و هیچ کدام اخلاقا نیز چنین تلاشی نکنند، معنای خوبی از حیث احترام آقای اسماعیلی نزد امام جمعه ترکمنچای و نماینده تبریز ندارد! برای خود جناب اسماعیلی خیلی شایسته نیست که نه تنها بعضی از دیگر نمایندگان که امام جمعه یکی از شهر‌های حوزه انتخابیه خودشان نیز دعوت یکی از اعضای پارلمان را به اطلاع ایشان نرساند.

۴) این فرمایش جناب اسماعیلی که فرموده بودند دکتر بیگی نقشی در پیگیری مساله فرمانداری ترکمنچای ندارد و بنده خودم پیگیر هستم نیز موجب تحیر جدی نویسنده کردید. چرا که ایشان یا مطلع نیستند پیگیری مساله فرمانداری ترکمنچای به سال‌ها قبل از نماینده شدن جناب اسماعیلی و به دوران استانداری دکتر بیگی باز می‌گردد و یا خدای نکرده سخن خلاف واقع می‌فرمایند.

البته اینجا نیز نویسنده معتقد است حتی اگر تنها نماینده مجلسی که پیگیر مساله فرمانداری ترکمنچای است خود آقای اسماعیلی بوده باشند هم بیان واضح این موضوع به ضرر ایشان است. زیرا این روایت اولا نشان از عدم توانایی این بزرگوار برای همراه سازی دیگر نمایندگان داشته و ثانیا مکاتبه مردم ترکمنچای با دکتر متکفر آزاد و دکتر بیگی برای پیگیری مساله فرمانداری این بخش نشان از رضایت بخش نبودن پیگیری‌های جناب اسماعیلی برای مردم دارد که با نمایندگان تبریز مکاتبه می‌کنند!

۵) در باب اینکه جناب نماینده فرموده اند حضور ایشان در ترکمنچای تحقیر مردم این بخش بوده است:

آیا نماینده میانه در پارلمان معتقد است امام جمعه، اعضای شورای اسلامی و خیل عظیمی از مردم که با دکتر بیگی دیدار داشته و از ایشان استقبال نموده اند حتی از تشخیص تکریم و تحقیر خود ناتوان اند و مشتاقانه به استقبال تحقیر کننده خود می‌روند؟

۶) ‌ در باب اینکه فرموده اند: اگر جرات دارد به میانه سفر کند نیز:

ورای اینکه این لحن به هیچ وجه برای یک نماینده پارلمان و کسی که اتفاقا مهم ترین پست مدیریتی قبل از نمایندگی خود را در استانداری دکتر بیگی دریافت کرده و به نوعی حق همکاری با او دارد نیست؛ نشان می‌دهد جناب اسماعیلی خود را نه خادم و نماینده مردم میانه بلکه حاکم این شهرستان و میانه را نیز ملک شخصی خویش (و نه شهرستانی تابع قوانین جمهوری اسلامی) قلمداد می‌کنند که به خود اجازه میدهند در مقابل سفر نمایده ملت ایران به میانه خط و نشان بکشند!

در پایان لازم بذکر است مطالبی مذکور به هیچ وجه به علت عدم احترام نویسنده به آقای اسماعیلی بیان نشده اند و نویسنده از صمیم قلب برای ایشان احترام قائل است. اما امید می‌رود نماینده محترم ضمن مطالعه موضوع پاسخ درخوری به سوالات و انتقادات وارده در افکار عمومی علی الخصوص احساس توهین تعداد قابل توجهی از مردم ترکمنچای از رفتار آقای اسماعیلی ارائه نمایند.

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :