گروه استان‌ها – وجود بالگرد اورژانس هوایی در میانه به‌عنوان بزرگ‌ترین شهرستانِ غیر مرکز استانی شمال غرب کشور حیاتی بوده و انتقال بالگرد این شهرستان به استان گلستان حواشی زیادی در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میانه، آذرماه سال ۹۷ بود که چهلمین پایگاه اورژانس هوایی کشور در شهرستان میانه افتتاح شد؛ در آن زمان یعقوب شیویاری نماینده سابق میانه به‌واسطه ارتباطات خود در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با وزارت بهداشت و درمان، آسمان شهرستان میانه را مجهز به اورژانس هوایی کرد، شهرستانی که با بیش از ۴۰۰ روستا به‌عنوان بزرگ‌ترین شهرستان شمال غرب کشور مدت‌ها نیازمند این پایگاه حیاتی بود.

حال بعد از گذشت ۲ سال، آذرماه سال جاری خبر آمد که بالگرد اورژانس هوایی میانه پرید! موضوعی که حاکی از انتقال بالگرد میانه به شهرستان گرگان مرکز استان گلستان داشت آن‌هم به بهانه عدم وجود آشیانه برای بالگرد اورژانس هوایی میانه؛ خبرنگار تسنیم در میانه صحت‌وسقم مسئله را پیگیری می‌کند و متأسفانه خبر صحت دارد اکنون شهرستان کوهستانیِ میانه در فصل زمستان که راه اکثر روستاهایش صعب‌العبور‌است دیگر از نعمت بالگرد محروم بوده و اورژانس هوایی این شهرستان به حالت تعطیلی درآمده است.

دفتر خبرگزاری تسنیم در میانه مسئله انتقال این بالگرد را که تبدیل به مطالبه اصلی مردم میانه شده است از مسئولان امر پیگیری می‌کند، مهدی اسماعیلی نماینده مردم میانه در مجلس واکنشی به خبر تعطیلی اورژانس هوایی شهرستان نشان نمی‌دهد اما در این خصوص سایر نمایندگان استان آذربایجان شرقی ازجمله نمایندگان تبریز، آذرشهر و اسکو و هشترود و چاراویماق و سراب اظهارنظر کرده و قول پیگیری می‌دهند.

نماینده سراب: انتقال بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه به استان گلستان را از وزیر بهداشت پیگیری می‌کنم

یوسف داوودی، رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه در واکنش به انتقال بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه به استان گلستان اظهار داشت:  شهرستان‌های میانه و سراب کوهستانی بوده و وجود اورژانس هوایی در میانه به نفع این مناطق و شهرستان‌های هم‌جوار هم بود لذا من اطلاعی از قضیه رفتن بالگرد میانه به استان دیگر نداشتم وگرنه اجازه این کار را نمی‌دادم و حتماً پیگیر این موضوع خواهم بود.

نماینده مردم سراب افزود: بالگرد میانه در چند مورد جان شهروندان سرابی را هم نجات داده بود و من این مسئله را شخصاً از وزیر بهداشت پیگیری می‌کنم چراکه مسئله آشیانه قابل‌حل بوده و نباید با این بهانه منطقه را از وجود بالگرد اورژانس محروم می‌کردند.

نماینده هشترود و چاراویماق: بالگرد شهرستان میانه باید بازگردانده شود

حمزه امینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه با اشاره به اینکه بالگرد اورژانس هوایی میانه نعمت بزرگی برای منطقه بود اظهار داشت: بالگرد شهرستان میانه باید بازگردانده شود و از دست بنده هر کمکی در این مورد برآید دریغ نخواهم کرد چراکه این بالگرد علاوه بر میانه به شهرستان‌های هم‌جوار مانند هشترود و چاراویماق هم خدمات ارائه می‌داد.

نماینده مردم هشترود و چاراویماق گفت: در خصوص اورژانس هوایی من بارها از دکتر شیویاری قدردانی کرده‌ام و به آقای اسماعیلی هم گفته‌ام که ما آماده‌ایم کمک کنیم تا بالگرد دوباره در میانه مستقر شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر: پیگیر مسئله بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه خواهم بود

احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه بابیان اینکه پیگیر مسئله بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه خواهم بود اظهار داشت: با شهرستان میانه ارتباط دیرینه داشته و به مردم میانه ارادت و علاقه خاصی دارم و حتماً  پیگیر مسئله انتقال بالگرد از میانه به استان گلستان خواهم بود تا ان‌شاءالله شاهد حل آن باشیم.

وی اضافه کرد: میانه شهرستان مهم استان بوده و وجود دائم اورژانس هوایی در این شهرستان الزامی است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس: در قضیه بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنم

روح‌الله متفکرآزاد، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه در واکنش به انتقال بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه به استان گلستان اظهار داشت: در قضیه بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنم تا شاهد بازگشت بالگرد این شهرستان باشیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر ادامه داد: بنده مسئله انتقال بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه به استان دیگر را پیگیری کرده و در این خصوص به آقای اسماعیلی نماینده میانه کمک می‌کنم.

اورژانس هوایی کشور: نبود «آشیانه» علت انتقال بالگرد از شهرستان میانه

مجتبی خالدی در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه با اشاره به اینکه بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه اجاره‌ای نیست اظهار داشت: اورژانس هوایی شهرستان میانه یکی از پایگاه‌های ثابت ما است اما اخیراً علت اصلی انتقال بالگرد این شهرستان به محلی دیگر نبود آشیانه بوده و اینکه برخی شایعه کنند بالگرد اجاره‌ای است، صحت ندارد.

سخنگوی اورژانس هوایی کشور افزود: اورژانس هوایی کشور برای خدمت به مردم شهرستان میانه که وسعت بالایی دارد افتخار می‌کند منتهی به دلیل اینکه قطعات بالگرد گران‌قیمت و کمیاب است لذا نبود آشیانه موجب آسیب جدی به آن می‌شود.

وی اذعان داشت: انتظار می‌رود مسئولان امر و نماینده مردم میانه نسبت به وجود اورژانس هوایی در شهرستان میانه حساس بوده و با پیگیری‌های جدی و ساخت آشیانه نگذارند مردم این شهرستان از فقدان بالگرد محروم باشند.

خالدی در پایان اضافه کرد: هرلحظه که از نبود بالگرد در شهرستان میانه می‌گذرد به ضرر مردم عزیز این منطقه است چراکه در فصل زمستان راه‌های روستایی میانه صعب‌العبور بوده و فقط بالگرد می‌تواند کمک‌حال باشد.

سکوت ادامه‌دار نماینده میانه و ورود فرماندار !

حال با عنایت به موارد مذکور و اظهارات جمعی از نمایندگان آذربایجان شرقی و سازمان اورژانس هوایی کشور نسبت به انتقال بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه بازهم مهدی اسماعیلی نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی نسبت به این مسئله حیاتی علی‌رغم حساسیت مردم نسبت به تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی این شهرستان واکنشی نشان نداد.

از سوی دیگر محمدرضا مشایخی فرماندار ویژه شهرستان میانه به پیگیری‌های دفتر خبرگزاری تسنیم شهرستان میانه به‌عنوان اولین مرجع انتشاردهنده خبر انتقال بالگرد این شهرستان و پیگیری کننده علت این مسئله، واکنش نشان داده و ضمن قدردانی از مطالبه گری رسانه‌ها، از تخصیص اعتبار برای احداث آشیانه بالگرد اورژانس هوایی میانه خبر داد، خبری که حاکی از به ثمر نشستن پیگیری‌های تسنیم است.

بالگرد به‌زودی در شهرستان میانه مستقر می‌شود

محمدرضا مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه با اشاره به تخصیص اعتبار ۲۲ میلیارد ریالی برای احداث آشیانه بالگرد اورژانس هوایی میانه اظهار داشت: با تخصیص این اعتبار از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به‌محض مساعد شدن هوا و مشخص شدن پیمانکار پروژه از طریق مناقصه، عملیات اجرایی احداث آشیانه برای بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه آغاز می‌شود.

فرماندار ویژه شهرستان میانه گفت: بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه به دلیل نبود آشیانه از این شهرستان به محلی دیگر منتقل‌شده بود که با شروع احداث آشیانه، به‌زودی شاهد استقرار دائم بالگرد در میانه خواهیم بود و پایگاه اورژانس هوایی این شهرستان به فعالیت خود ادامه داده و به شهرستان‌های هم‌جوار نیز خدمات ارائه خواهد داد.

وی با تأکید بر اینکه مسئله بالگرد اورژانس هوایی شهرستان میانه حل‌وفصل شده است خاطرنشان کرد: مردم شهرستان دیگر نگران این مسئله نباشند و به‌زودی با حضور مسئولان کشوری و استانی بالگرد در این شهرستان مستقرشده و به ادامه فعالیت خواهد پرداخت.

گزارش از محمد زینالی

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :