پدرام نائبی-یک سال از وقوع زلزله در شهرستان میانه می‌گذرد؛ حادثه تلخی که موجب از دست دادن جان عده‌ای از هم‌وطنانمان در روستاهای اطراف میانه گشته و خسارات مالی فراوانی به دنبال داشت.

چندی پیش، خبر حضور استاندار آذربایجان شرقی در مناطق زلزله‌زده ترکمانچای جهت بازدید از روند بازسازی این مناطق در رسانه‌های خبری میانه، منتشر شد لیکن آنچه توجه مخاطبان را جلب کرد، غیبت نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی بود که بیش از هر زمان دیگری جای خالی‌اش در کنار امام‌جمعه و فرماندار و سایر مسئولین ذی‌ربط به چشم می‌خورد.

اندکی از انتشار این خبر نگذشته بود که معلوم گشت جناب اسماعیلی که آن روز در حوزه انتخابیه حضورداشته است، به همراه مجموعه آموزش‌وپرورش میانه برای خود علم دیگری برپا ساخته و به‌صورت غیررسمی مهمان دیگری را دعوت و از وی میزبانی می‌کند.

آقای نماینده و مهمان ایشان -رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس- در سالگرد زلزله میانه، بی‌توجه به مناطق زلزله‌زده، بدون آنکه در جریان وضعیت مدارس و مشکلات آموزشی دانش آموزان آن منطقه قرار بگیرند، صرفاً به سرکشی از پروژه‌های استخر آموزش‌وپرورش میانه و دبیرستان شهدای زینبیه که با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز در حال اجراست بسنده کردند.

روابط عمومی دفتر مهدی اسماعیلی نیز بلافاصله پس‌ازاین بازدید، خبری با عنوان “ اختصاص ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه‌های حوزه آموزش‌وپرورش شهرستان میانه” را تیتر زد و مدعی شد طی این سفر ۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه دبیرستان شهدای زینبیه و ۲ میلیارد تومان برای تکمیل استخر آموزش‌وپرورش میانه اختصاص‌یافته است.

جهت تنویر افکار عمومی ذکر دو نکته ضروری به نظر می‌رسد:

۱) طبق آنچه رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس در مصاحبه خود با “خبرگزاری ایرنا” در تاریخ ۸ آبان ۹۹ اذعان داشته است؛ برای تکمیل پروژه بازسازی مدرسه شهدای زینبیه میانه، ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است پرواضح است که با ۱۰ میلیاردی که روابط عمومی دفتر آقای نماینده در بوق و کرنا کرده است، این پروژه تکمیل‌نشده و به اتمام نمی‌رسد.

۲) رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۹، طی مصاحبه‌ای با “خبرگزاری مهر” مدعی شده: «در سال قبل ۱۴ هزار کلاس درس نیمه‌تمام از محل پروژه‌های خیر ساز و مشارکتی و ۲۴ هزار کلاس درس نیمه‌تمام از محل اعتبارات دولتی باقیمانده است که امسال آن‌ها را فعال می‌کنیم. تا پایان امسال همه ۱۴ هزار کلاس درس – پروژه‌های خیر ساز و مشارکتی – را تکمیل می‌کنیم و اگر اعتبارات به‌موقع و با تخصیص کامل نباشد تا سال آینده همه کلاس‌ها تکمیل می‌شود.»

لذا ازآنجایی‌که پروژه مدرسه شهدای زینبیه میانه، پروژه مشارکتی بوده و طبق گفته رئیس سازمان نوسازی مبنی بر تکمیل تمامی پروژه‌های مشارکتی تا پایان سال جاری و نهایتاً تا سال آینده، به نظر می‌رسد سفر ایشان به شهرستان میانه به دعوت مهدی اسماعیلی، محلی از اعراب نداشته و هدف از این دعوت و مانور رسانه‌ای حول آن، تبلیغاتی بوده است.

گفتنی است از اولین روزهایی که مهدی اسماعیلی بر کرسی نمایندگی مردم میانه تکیه زده، رویکرد وی در راستای ایجاد دوگانگی در سطح مدیریتی شهرستان میانه از طرف رسانه‌ها موردانتقاد جدی قرارگرفته است و به نظر می‌رسد ادامه این روند انحصارطلبانه، به ضرر مردم محروم میانه بوده و ایشان را از انجام وظایف نمایندگی به نحو احسن، بازخواهد داشت چنانکه حضور مهدی اسماعیلی به‌عنوان نماینده مردم، در مناطق زلزله‌زده ترکمانچای در راستای مطالبه حقوق این مردم مصیبت‌دیده از بالاترین مقام اجرایی استان وظیفه وی بوده و بسیار مؤثرتر از یک حرکت نمایشی و تبلیغاتی به نظر می‌رسید.

فارغ از این مسئله، شواهد حاکی از آن است که “مهدی اسماعیلی” به‌واسطه جایگاهی که در کمیته آموزش‌وپرورش مجلس دارد، اداره آموزش‌وپرورش میانه را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده است؛ از تلاش برای عزل و نصب مدیر این اداره گرفته تا انتصاب مجری گردهمایی‌های تبلیغاتی ستاد انتخاباتی اسماعیلی به‌عنوان معاون پشتیبانی این اداره، گواه از این مطلب است که این نماینده مجلس از نظارت بر اجرای قوانین عدول کرده و خلاف نص صریح قانون در امور اجرایی حوزه انتخابیه دخالت مستقیم دارد.

امید است با عنایت به وضعیت معیشتی مردم و همچنین مشکلات عدیده شهرستان میانه، نماینده مردم با حفظ همدلی و اتحاد با سایر مسئولان اجرایی شهرستان و به‌دوراز جناح‌بازی و رویه انحصارطلبانه، تمام هم‌وغم خود را در راستای پیگیری حقوق بلامنازع این مردم قدرشناس به کار بندد و از پرداختن بیش‌ازحد به شوآف های تبلیغاتی پرهیز نماید. ان شاء ا…

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :